Doma na Hané - rozhovor s Petrem Rajtem, majitelem pražírny Café Gape

Před 12 lety jsme se strýcem založili malou pražírnu kávy. Byla to doba, kdy ještě pražírny nerostly jako houby po dešti. Strýc jezdil často do Itálie a líbila se mu tamní kávová kultura. Tam jsme se inspirovali, ale při pražení zrna jsme šli vlastní cestou. I s tím, že jsme si ji museli sami prošlapat, někdy docela těžce a složitě, říká v úvodu rozhovoru majitel rodinné pražírny Café Gape Petr Rajt.

 

Vaše pražírna sídlí v Lošově. Tam jste tehdy před 12 lety také začínali?

Začínali jsme v Litovli, ale když se naskytla příležitost přestěhovat provoz i rodinu do nejhezčí městské části Olomouce (jak říká jeden můj kamarád), nebylo o čem přemýšlet. V Lošově jsme součástí místní komunity a naši sousedé se k nám naučili chodit na kávu i pro kávu. Ze začátku jsme si mysleli, že jsme odříznuti od světa, ale dnes víme, že si k nám najdou cestu zákazníci z Olomouce i širšího okolí.

Kam jste se od dob začátků posunuli?

Zeměpisně z placaté Hané do lesů v podhůří Jeseníků, profesně v mnoha ohledech. Na začátku jsme vyráběli dvě směsi, dnes jich děláme kolem dvacítky plus další speciální brandy takzvaně na klíč připravujeme pro podniky a restaurace. Pustili jsme se také do výroby směsí na horkou čokoládu a doplňkového prodeje čajů, vína nebo pralinek. Začínali jsme s pražením 50 kilo zrna, dnes děláme kolem ke dvou tun měsíčně.

Před pár lety jsme se stali výhradními distributory prestižní švýcarské značky kávovarů Jura pro náš region. Proto jsme se rozrostli o další prodejnu na třídě 1. máje v Olomouci, kde máme zároveň dílnu na opravu strojů. Naši technici jsou tak šikovní, že kromě servisu Jury zvládnou opravit téměř každou běžnou značku kávovarů na trhu.

Jste rodinný podnik? Kolik máte zaměstnanců?

Dnes máme pět zaměstnanců, kteří mají na starost pražírnu, distribuci a prodej kávy a prodej a servis kávovarů. V sezóně nabíráme také brigádníky, protože o víkendech nás mohou lidé vidět na řadě společenských a kulturních akcí.

Kávu mám moc ráda. Proč bych měla pít ale zrovna tu vaši? Proč je podle vás nejlepší?

Naše zrno má vynikající kvalitu, protože odebíráme roky od stejných ověřených dodavatelů, zároveň dbáme o čerstvost a držíme stejnou chuť výběrových káv i směsí. Těžko posoudit, která káva je nejlepší. Sto lidí, sto chutí. Záleží také na tom, jak je káva připravována. Jakou technikou, na jakém mlýnku, jaká voda je použita na přípravu, pod jakým tlakem prochází strojem na espresso a tak dál.

O jakých druzích káv je tedy řeč a odkud k vám do pražírny putují?

Nejvíce káv máme ze Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Přes 90 procent sortimentu jsou čisté arabiky, jen do dvou vybraných směsí přidáváme robustu. U nás si přijdou na své konzervativní zákazníci, i ti, kteří hledají v kávě ovocné tóny a chutě. Pro ty připravujeme speciální řady odlišené jiným designem balení.

Kde kávu pražíte a jaké podmínky musí takový prostor pro pražení splňovat?

Kávu pražíme v naší domácí pražírně v Lošově na prémiovém německém stroji Probat. Malý podnik zahrnuje výrobnu s balírnou, sklad zelené kávy a prodejnu s ochutnávkou káv a doplňkovým sortimentem. Je to klasický potravinářský provoz, který musí splňovat přísné hygienické normy.

Jak probíhá výběr káv, které tvoří váš sortiment?

Pravidelně si necháváme posílat vzorky káv od našich dodavatelů a s našimi zkušenými baristy je připravujeme na několik způsobů – například espresso, filtr, zalévaná. Zkoušíme, jaké mají chuťové profily, podle toho pak volíme nejužší výběr. Sledujeme také trendy v Evropě i ve světě a za dobrou kávou vyjíždíme i do zahraničí.

Jakou máte nejraději vy? A kolik jich denně vypijete?

Samozřejmě nejraději mám naše směsi a z jednodruhových káv potom Kubu. Denně vypiju zhruba pět káv, někdy i víc.

Už jste zmínil, že se zaměřujete také na prodej různých příslušenství pro přípravu kávy, na kávovary, na vašem webu je toho celá řada. Co musí takový kávovar především splňovat?

Je třeba si říct, co po něm vlastně chceme – kolik lidí musí denně obsloužit, zda je pro domácí použití, malou nebo větší firmu, nebo restauraci... Podle toho doporučíme model. Značka Jura produkuje jedny nejlepších automatických kávovarů na světě, které jsou velmi kvalitní, ale zároveň celkem jednoduché na obsluhu. Pro profesionální provozy a kávové fajnšmekry dovážíme i italské pákové kávovary Sanremo.

A ve vaší nabídce vidím také kávu bez kofeinu či horkou čokoládu. Opět se zeptám, čím jsou tyto vámi nabízené druhy zajímavé?

Po bezkofeinové kávě je stále větší poptávka, ne všichni mohou nebo chtějí kofein. Dovážíme kávu, která je zbavena kofeinu šetrným způsobem bez použití chemie. Horká čokoláda je doplňkovým sortimentem do kaváren, cukráren i pro děti, které chtějí mít v ruce hrníček s kávou stejně jako jejich rodiče.

Se stánkem Café Gape jsem vás potkala už před několika lety a stále potkávám vždy na zajímavých místech...

Rádi za našimi zákazníky vyjíždíme i do terénu. Za dobu našeho fungování na trhu už víme, jaké akce jsou zajímavé, příjemné a mají přidanou hodnotu, která ne vždy musí být vyjádřená penězi. Lidé nás opakovaně mohou najít například na Dnech lidí dobré vůle na Velehradě, na akcích v sousední Velké Bystřici nebo na prestižním zastavení světové volejbalové tour Ostrava Beach Pro. Sami také organizujeme v naší obci akci Jak chutná Lošov, kde se potkáváme s našimi partnery, sousedy a přáteli.

Jak jste se zmínil, před pár lety jste otevřeli prodejnu také v Olomouci. Jak se vám zde daří?

Od roku 2019 jsme sídlili na Hanáckého pluku, ale od loňska jsme na lepším místě, máme blíž k lidem, sídlíme pár kroků od tramvajové zastávky U Dómu. Zákazníci si nás snadněji najdou. Naučili se chodit pro kávu, vědí, kde koupí kvalitní kávovar, a nezapomínají, že jim pomůžeme, když je jejich stroje přestanou poslouchat.

Proč je dobré mít značku Haná regionální produkt?

S touto značkou jsme spojeni již od roku 2013. Díky ní jsme se dostali na spoustu akcí a určitě to pomohlo k našemu zviditelnění a šíření dobrého jména. My sami jsme lokální patrioti a věříme, že právě malé a rodinné podniky jsou základem domácí ekonomiky a podpory regionů, kde působí.

 

Díky za milý rozhovor!

Marie Machačová

 

Zdroj: Doma na Hané, noviny značky Haná – regionální produkt, https://www.regionalni-znacky.cz/hana/