Jak probíhá sběr kávy?

Poté, co se plody kávovníku vybarví do některé z odstínů červené, fialové či oranžové barvy, přichází čas sběru.  Ten záleží na poloze kávovníkových plantáží. V zemích kolem rovníku se káva sklízí celý rok, na sever od něj na podzim a jižně od něj na jaře. Ve vyšších polohách kávy dozrávají později a mají více aromatických látek.

Existují tři způsoby, jak kávová zrna sklízet. Nejšetrnější je ruční sběr, kdy rukama sběračů projde opravdu každé zrno. Má to řadu výhod – nepoškozují se kávovníky, mezi plody nejsou nezralá zrna a výsledkem je kvalitní výběrová káva. Nevýhodou je pomalejší sklizeň (sběrači se několikrát vracejí k jednomu keři – jak postupně dozrávají plody) a samozřejmě vyšší cena produktu.

Při česání vezmou sběrači do ruky celou větev a směrem od kmene po její okraj strhnou všechny plody – zralé i nezralé - a přiberou i listy. Tato metoda je rychlejší, ale není tak šetrná ke kávovníkům a nasbírané třešně se ještě musí protřídit.

Strojový sběr se dá používat pouze v nižších nadmořských výškách, kde je rovinatá půda. Princip je podobný jako při česání, jen lidskou sílu nahrazuje kombajn, který jezdí nad kávovníky a sběracími svislými radlicemi strhne z větví plody i listí. Tento způsob je těžce nešetrný a poškozuje keře i plody samotné. Je však stále o něco levnější než ruční sběr.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení