Co je to výběrová káva?

Milovníci kávy hledají definici, která by jednoznačně stanovila, co vše musí káva splnit, abychom ji mohli onačit za výběrovou. V odborných kruzích je nastavena nepsaná dohoda, která stanovuje jako základní kritéria kvalitativní hodnoty i transparentní původ výběrové kávy.

Transparentnost původu – nestačí vědět, ze které země káva pochází. Je dobré znát i mikroregion, oblast či samotnou farmu, kde bylo zrno vypěstováno a sklizeno. K dobrým mravům patří prozradit také odrůdu kávovníku a metodu zpracování.

Výběrová káva má být vyráběna pouze ze zralých kávových zrn té nejvyšší kvality, rostoucích v ideálních klimatických a geografických podmínkách, často v horských partiích. Jejich jedinečné vlastnosti a chuť v sobě zpravidla odráží kvalitu a charakter půdy, tzv. "terroir". Dle SCAA (Speciality Coffee Association of America) se jako výběrová označuje taková káva, která během profesionálního hodnocení (tzv. cupping) dosáhne skóre nad 80 bodů z celkového počtu 100 bodů.

Typickým rysem výběrové kávy je pěstování kávovníku v souladu s přírodou a udržitelným zemědělstvím. Dalším typickým rysem je skutečnost, že se nejedná o kávu komerční. Farmáři se zaměřují výhradně na kvalitu a výsledkem je pak omezené množství vysoce kvalitní kávy, jejíž jedinečné chuťové vlastnosti se již nemusí v budoucnu opakovat. V produkci naší pražírny najdete pravidelně celou řadu výběrových káv.