Co je to výběrová káva?

Milovníci kávy hledají definici, která by jednoznačně stanovila, co vše musí káva splnit, abychom ji mohli onačit za výběrovou. V odborných kruzích je nastavena nepsaná dohoda, která stanovuje jako základní kritéria kvalitativní hodnoty i transparentní původ výběrové kávy.

Transparentnost původu – nestačí vědět, ze které země káva pochází. Je dobré znát i mikroregion, oblast či samotnou farmu, kde bylo zrno vypěstováno a sklizeno. K dobrým mravům patří prozradit také odrůdu kávovníku a metodu zpracování.

Výběrová káva má být vyráběna pouze ze zralých kávových zrn té nejvyšší kvality, rostoucích v ideálních klimatických a geografických podmínkách, často v horských partiích. Jejich jedinečné vlastnosti a chuť v sobě zpravidla odráží kvalitu a charakter půdy, tzv. "terroir". Dle SCAA (Speciality Coffee Association of America) se jako výběrová označuje taková káva, která během profesionálního hodnocení (tzv. cupping) dosáhne skóre nad 80 bodů z celkového počtu 100 bodů.

Typickým rysem výběrové kávy je pěstování kávovníku v souladu s přírodou a udržitelným zemědělstvím. Dalším typickým rysem je skutečnost, že se nejedná o kávu komerční. Farmáři se zaměřují výhradně na kvalitu a výsledkem je pak omezené množství vysoce kvalitní kávy, jejíž jedinečné chuťové vlastnosti se již nemusí v budoucnu opakovat. V produkci naší pražírny najdete pravidelně celou řadu výběrových káv.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení