Arabica nebo robusta?

Arabika, Robusta, nebo směs obou druhů? Co člověk, to jiná chuť. I když odrůdy Coffea Arabica řadíme mezi lepší a věhlasnější kávy, nemusí to nutně znamenat, že s koupí balení 100% Arabiky získáte ta nejluxusnější kávová zrna světa. Záleží na půdě, odrůdě, způsobu zpracování, době a síle pražení nebo samotné přípravě.

Obecně platí, že Arabika je v chuti bohatější a kyselejší, má 2-3x méně kofeinu a 2x víc cukru, roste ve vyšších nadmořských výškách obvykle nad 1000 metrů a je náročnější na pěstování a háklivější na choroby. Prostě tak trochu nafrněná princezna, která potřebuje opečovávat a hýčkat a za to vám poskytne královskou odměnu v podobě neopakovatelného chuťového zážitku. Za ten si ale musíte trochu připlatit.

To Robusta (Coffea canephora) je jiné kafe. Tohle je tvrdá holka z nižších nadmořských výšek, která je mnohem méně náročná na pěstování a odolná vůči chorobám Má několikrát víc kofeinu a velmi silné zemité tělo, které na jazyku projeví hořkostí až dřevitostí. Zraje mnohem rychleji než Arabika a na trhu ji dostanete za méně peněz. Espressu dodává v šálku i typickou bohatou cremu.

Světová produkce kávy zahrnuje asi 75% Arabiky a zbytek Robusty. Zrno arabské kávy mívá zakřivenou rýhu uprostřed, zrno Robusty zase rovnou. Zkuste naši Arabiku ve směsi Espresso (Jižní a Střední Amerika), nebo několikrát oceněné a chuťově vyladěné Modesto (70% Arabika, 30% Robusta), které si našly trvalou oblibu u našich zákazníků.