Kávovník

Jedna z nejdůležitějších rostlin planety, kterou najdete v 70 zemích světa, nejvíce v Jižní a Střední Americe, Asii a Africe. Na rozdíl od kukuřice nebo brambor, které slouží k nasycení, přináší kávovník generacím lidí radost, potěšení a povzbuzení. Kávovník zahrnuje kolem 500 rodů a 6000 druhů. Je to ovocná dřevina, kterou lidé pěstují jako keře či stromy vysoké až 15 metrů. Na plantážích se v kyselé půdě pěstují menší kultivary, které jsou dostupné pro snadnější sběr.

Na první úrodu musejí čekat pěstitelé tři až čtyři roky, do plné sklizně rostliny dospějí zhruba v šesti letech. Kávovník má krásné zelené listy a několikrát do roka drobné bílé květy s jemnou vůní. Plody zrají 9 – 14 měsíců - z původně zelené barvy přecházejí do žluta, oranžova až červena a fialova. Teprve zralé plody jsou vhodné ke sběru – kávová zrna jsou schována ve slupce pod dužinou připomínající třešeň. A to je produkt, se kterým se po očištění dále pracuje.

Kávovník potřebuje stálejší a teplejší klima tropů a subtropů. Jak jsme již zmínili, na světě existují stovky odrůd rostliny, mezi nejznámější a pro zemědělství nejdůležitější patří arabica a robusta. Naše pražírna dováží jednodruhové arabiky z Brazílie, Kolumbie, Guatemaly, či Kuby, robustu do směsí potom z Indie a Střední Ameriky.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení