Kávovník

Jedna z nejdůležitějších rostlin planety, kterou najdete v 70 zemích světa, nejvíce v Jižní a Střední Americe, Asii a Africe. Na rozdíl od kukuřice nebo brambor, které slouží k nasycení, přináší kávovník generacím lidí radost, potěšení a povzbuzení. Kávovník zahrnuje kolem 500 rodů a 6000 druhů. Je to ovocná dřevina, kterou lidé pěstují jako keře či stromy vysoké až 15 metrů. Na plantážích se v kyselé půdě pěstují menší kultivary, které jsou dostupné pro snadnější sběr.

Na první úrodu musejí čekat pěstitelé tři až čtyři roky, do plné sklizně rostliny dospějí zhruba v šesti letech. Kávovník má krásné zelené listy a několikrát do roka drobné bílé květy s jemnou vůní. Plody zrají 9 – 14 měsíců - z původně zelené barvy přecházejí do žluta, oranžova až červena a fialova. Teprve zralé plody jsou vhodné ke sběru – kávová zrna jsou schována ve slupce pod dužinou připomínající třešeň. A to je produkt, se kterým se po očištění dále pracuje.

Kávovník potřebuje stálejší a teplejší klima tropů a subtropů. Jak jsme již zmínili, na světě existují stovky odrůd rostliny, mezi nejznámější a pro zemědělství nejdůležitější patří arabica a robusta. Naše pražírna dováží jednodruhové arabiky z Brazílie, Kolumbie, Guatemaly, či Kuby, robustu do směsí potom z Indie a Střední Ameriky.