Pražení kávy – umění i věda dohromady

Každé kávové zrno, které dorazí z celého světa do pražírny v Lošově, má svůj příběh. Naším úkolem je jej dobře přečíst a dopsat závěrečnou kapitolu. Tuto odpovědnu práci má na starost majitel Cafe Gape Petr, který praží kávu téměř deset let.  Začátky nebyly vůbec jednoduché a nejedna várka se nám nepodařila. Pražení je totiž umění i věda dohromady a stejně jako profese sládka nebo vinaře vyžaduje zkušenost, trpělivost a pokoru.

Při pražení mění zelené kávové zrno chemickou strukturu, barvu, otvírají se chuti a aromata. Výsledný produkt záleží na surovině, teplotě pražení, přísunu vzduchu, rychlosti pohybu bubnu, který při pražení kávu míchá, i době procesu. Důležitou roli hraje například i vlhkost suroviny, počasí venku nebo atmosférický tlak. I když jsou pražicí stroje vybaveny moderními technologiemi, lidský prvek hraje v procesu nezastupitelnou roli. Jen zkušený pražič může vyhodnotit všechny okolnosti a přizpůsobit teplotu, přísun vzduchu nebo zkrátit délku pražení.

Sám proces pražení trvá na našich strojích zhruba 20 minut, během té doby Petr několikrát kontroluje, barvu i vůni kávy. Pokud pražíme naše světlejší výběrové arabiky s ovocnější chutí, je doba o něco kratší, při pražení káv do našich směsí je zrno v pražičce o něco déle, aby dostalo tmavší barvu a hořko-sladkou chuť.

Když půjdete v pondělí na procházku Lošovem, poznáte naši pražírnu podle vůně čerstvě pražené kávy. Po upražení necháme zrna vychladnout, aby se zastavily všechny chemické procesy a káva si po teplotním šoku odpočinula. Potom připravujeme naše směsi i speciality a další dny kávu balíme a rozvážíme jak zákazníkům z blízké Olomouce, tak přes e-shop CafeGape.eu po celé republice.