Pražení kávy – umění i věda dohromady

Každé kávové zrno, které dorazí z celého světa do pražírny v Lošově, má svůj příběh. Naším úkolem je jej dobře přečíst a dopsat závěrečnou kapitolu. Tuto odpovědnu práci má na starost majitel Cafe Gape Petr, který praží kávu téměř deset let.  Začátky nebyly vůbec jednoduché a nejedna várka se nám nepodařila. Pražení je totiž umění i věda dohromady a stejně jako profese sládka nebo vinaře vyžaduje zkušenost, trpělivost a pokoru.

Při pražení mění zelené kávové zrno chemickou strukturu, barvu, otvírají se chuti a aromata. Výsledný produkt záleží na surovině, teplotě pražení, přísunu vzduchu, rychlosti pohybu bubnu, který při pražení kávu míchá, i době procesu. Důležitou roli hraje například i vlhkost suroviny, počasí venku nebo atmosférický tlak. I když jsou pražicí stroje vybaveny moderními technologiemi, lidský prvek hraje v procesu nezastupitelnou roli. Jen zkušený pražič může vyhodnotit všechny okolnosti a přizpůsobit teplotu, přísun vzduchu nebo zkrátit délku pražení.

Sám proces pražení trvá na našich strojích zhruba 20 minut, během té doby Petr několikrát kontroluje, barvu i vůni kávy. Pokud pražíme naše světlejší výběrové arabiky s ovocnější chutí, je doba o něco kratší, při pražení káv do našich směsí je zrno v pražičce o něco déle, aby dostalo tmavší barvu a hořko-sladkou chuť.

Když půjdete v pondělí na procházku Lošovem, poznáte naši pražírnu podle vůně čerstvě pražené kávy. Po upražení necháme zrna vychladnout, aby se zastavily všechny chemické procesy a káva si po teplotním šoku odpočinula. Potom připravujeme naše směsi i speciality a další dny kávu balíme a rozvážíme jak zákazníkům z blízké Olomouce, tak přes e-shop CafeGape.eu po celé republice.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení